Skip to content

11 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2009

Property Information

Block356
Lot438
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,092
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
48%
Improvement Value:$230,700
52%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,445+5.2%
2024$10,878+3.5%
2023$10,510+1.3%
2022$10,377+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 11932, Page 1837