Skip to content

430 Laurel Ave.Brick, NJ 08723

Built 1956

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block557
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage679
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
62%
Improvement Value:$69,400
38%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+5.2%
2024$4,453+3.5%
2023$4,303+1.3%
2022$4,248+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft679DeedBook 18272, Page 541Recorded1/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$196,123
DeedBook 12857, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1956