Skip to content

427 S. Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 2024

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 18, 2005

Property Information

Block557
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings0
ZoningR75
Sq Footage1,151
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
39%
Improvement Value:$183,900
61%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+62.3%
2024$4,797+3.5%
2023$4,635+1.3%
2022$4,576+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 12541, Page 21