Skip to content

414 Laurel AvenueBrick, NJ 08723

Built 2006

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 10, 2004

Property Information

Block557
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16.5
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,170
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
33%
Improvement Value:$237,200
67%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+6.5%
2024$8,590+3.5%
2023$8,300+1.3%
2022$8,195+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 12262, Page 556