Skip to content

420 Laurel Ave.Brick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block557
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,272
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
53%
Improvement Value:$102,500
47%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,618+5.2%
2024$5,340+3.5%
2023$5,159+1.3%
2022$5,094+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 18086, Page 1263Recorded10/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 15518, Page 1365

Property Sale

SaleMulti
$148,294
DeedBook 10828, Page 731

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5380, Page 839

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4955, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1972