Skip to content

452 Laurel Ave.Brick, NJ 08723

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block563
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,379
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
50%
Improvement Value:$116,100
50%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982+5.2%
2024$5,686+3.5%
2023$5,494+1.3%
2022$5,424+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 14201, Page 1458

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 10498, Page 1771

Property Built

Built

Year Built: 1980