Skip to content

808 Victory AveBrick, NJ 08723

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block565
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,624
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
55%
Improvement Value:$93,000
45%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,386+5.2%
2024$5,119+3.5%
2023$4,946+1.3%
2022$4,883+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 5205, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1974