Skip to content

43 Metedeconk Rd.Brick, NJ 08723

Built 1932

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block623
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage627
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,900
86%
Improvement Value:$57,800
14%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,970+5.2%
2024$10,426+3.5%
2023$10,074+1.7%
2022$9,902+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932