Skip to content

112 Dock Rd.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 10, 2010

Property Information

Block640
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage989
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
61%
Improvement Value:$72,800
39%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,859+5.2%
2024$4,618+3.5%
2023$4,462+1.3%
2022$4,405+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 14550, Page 1010

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5450, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1945