Skip to content

22 Liverpool Rd.Brick, NJ 08723

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block640
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,848
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
40%
Improvement Value:$160,600
60%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,912+5.2%
2024$6,570+3.5%
2023$6,347+1.3%
2022$6,267+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,848DeedBook 19999, Page 827Recorded5/2/2025

Property Sale

SaleMulti
$309,500
DeedBook 12524, Page 1127

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 10932, Page 837