Skip to content

497 Laurel AveBrick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block668
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,220
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
58%
Improvement Value:$86,000
42%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,238+5.2%
2024$4,979+3.5%
2023$4,810+1.3%
2022$4,750+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 18064, Page 455Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940