Skip to content

501 Laurel AveBrick, NJ 08723

Built 1971

Last Sale Price
$78,700
Last Sale Date
Dec 13, 1996

Property Information

Block668
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage984
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
62%
Improvement Value:$69,200
38%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+5.2%
2024$4,448+3.5%
2023$4,298+1.3%
2022$4,244+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$78,700
DeedBook 5438, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1971