Skip to content

492 Harvey AveBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block668
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,025
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,600
56%
Improvement Value:$87,900
44%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,955+5.5%
2024$4,697+3.7%
2023$4,530+1.4%
2022$4,469+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970