Skip to content

132 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 11, 2012

Property Information

Block68
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage494
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
90%
Improvement Value:$20,000
10%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,424+5.2%
2024$5,156+3.5%
2023$4,981+1.3%
2022$4,918+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 15123, Page 1270

Property Built

Built

Year Built: 1940