Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
186 Mantoloking RdBrick, NJ 08723
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2020
Property Information
Block68
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page12
Building Details
Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage3.16
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$278,200
40%
Improvement Value:$415,400
60%
Total Assessment$693,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,916 | +5.2% |
| 2024 | $17,028 | +3.5% |
| 2023 | $16,452 | +1.3% |
| 2022 | $16,244 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.