Skip to content

Mantoloking Rd.(Block 70 Lot 5)Brick, NJ 08723

Vacant Land

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block70
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$44,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,149+5.2%
2024$1,092+3.5%
2023$1,056+1.3%
2022$1,042+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 18302, Page 1714Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 13823, Page 477