Skip to content

89 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1920

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Apr 30, 2022

Property Information

Block70
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionA-2SF 1396
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,396
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
68%
Improvement Value:$69,300
32%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,569+5.2%
2024$5,293+3.5%
2023$5,114+1.3%
2022$5,049+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
Sq Ft1,396DeedBook 19045, Page 877Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 10967, Page 246

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4937, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1920