Skip to content

109 Mantoloking RdBrick, NJ 08723

Built 1966

Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block70
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,816
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
54%
Improvement Value:$103,100
46%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+5.2%
2024$5,526+3.5%
2023$5,339+1.3%
2022$5,272+1.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$0

Foreclosure Case F-001927-22

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Built

Built

Year Built: 1966