Skip to content

72 Beaton Rd.Brick, NJ 08723

Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block70
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description11-1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage5.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,500
56%
Improvement Value:$496,700
44%
Total Assessment$1,129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,167+5.2%
2024$27,722+3.5%
2023$26,785+1.3%
2022$26,446+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0