Skip to content

Mantoloking Rd.(Block 70 Lot 6)Brick, NJ 08723

Vacant Land

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block70
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$64,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,674+5.2%
2024$1,591+3.5%
2023$1,537+1.3%
2022$1,518+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 18302, Page 1704Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 13822, Page 1713