Skip to content

1471 Green Grove Rd.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$373,500
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block786
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G-P 1722
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,722
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
40%
Improvement Value:$200,200
60%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+5.4%
2024$8,221+3.6%
2023$7,932+1.3%
2022$7,830+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$373,500

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 17316, Page 524Recorded11/30/2018

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4780, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1989