Skip to content

1466 Crawford AveBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block786
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1932
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,932
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
41%
Improvement Value:$187,100
59%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,276+5.4%
2024$7,855+3.6%
2023$7,579+1.3%
2022$7,480+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 17366, Page 323Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5593, Page 327

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 4751, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1988