Skip to content

1486 Davidson Ave.Brick, NJ 08724

Built 2016

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block786
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,608
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
44%
Improvement Value:$165,000
56%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,757+5.4%
2024$7,362+3.6%
2023$7,103+1.3%
2022$7,011+1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 16430, Page 1382Recorded6/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 15761, Page 1000Recorded3/12/2014

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10797, Page 617

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5297, Page 380

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4874, Page 975

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4765, Page 116