Skip to content

40 Division St.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block857
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,900
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,400
39%
Improvement Value:$186,700
61%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+5.4%
2024$7,582+3.6%
2023$7,316+1.3%
2022$7,221+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,900DeedBook 19838, Page 538Recorded11/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1986