Skip to content

24 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 2011

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 4, 2004

Property Information

Block864
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class20
Description2SF3G-P 3995
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,995
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
52%
Improvement Value:$552,100
48%
Total Assessment$1,152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,070+5.4%
2024$28,538+3.6%
2023$27,535+1.3%
2022$27,178+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 11907, Page 483