Skip to content

58 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block864
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,861
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,400
64%
Improvement Value:$284,900
36%
Total Assessment$791,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,403+5.4%
2024$19,351+3.7%
2023$18,662-0.0%
2022$18,667+1.7%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,861DeedBook 16425, Page 681Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 15392, Page 1676

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5446, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1997