Skip to content

135 Fairview Ct.Brick, NJ 08724

Built 1967

Last Sale Price
$272,600
Last Sale Date
Apr 22, 2005

Property Information

Block864
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,520
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,300
64%
Improvement Value:$129,000
36%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+5.4%
2024$8,776+3.6%
2023$8,468+1.3%
2022$8,358+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$272,600
DeedBook 12593, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1967