Skip to content

50 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$3,250,000
Last Sale Date
Oct 7, 2014

Property Information

Block869
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
Description2 SHED 0640
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage---
Acreage5.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,170,600
97%
Improvement Value:$42,200
3%
Total Assessment$1,212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,654+5.4%
2024$30,041+3.6%
2023$28,986+1.3%
2022$28,610+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$3,250,000

From:

To:

DeedBook 15917, Page 240Recorded10/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$2,250,000
DeedBook 5728, Page 252