Skip to content

43 Tilton RdBrick, NJ 08723

Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block86
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description2SF-1SF 6373
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage10.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$879,200
57%
Improvement Value:$675,600
43%
Total Assessment$1,554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,160+5.2%
2024$38,170+3.5%
2023$36,880+1.3%
2022$36,413+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0