Skip to content

327 Deerfoot LnBrick, NJ 08724

Built 2007

Last Sale Price
$440,002
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block882
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,208
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
29%
Improvement Value:$289,500
71%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,693+5.4%
2024$10,148+3.6%
2023$9,792+1.3%
2022$9,665+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,002

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 16842, Page 1127Recorded8/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 15195, Page 1345

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 11956, Page 468