Skip to content

335 Deerfoot LnBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Aug 6, 2012

Property Information

Block882
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
52%
Improvement Value:$107,200
48%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,576+5.6%
2024$5,279+3.8%
2023$5,084+1.4%
2022$5,015+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960