Skip to content

575 Sunny LnBrick, NJ 08723

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block965
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P--- 1251
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,251
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,900
60%
Improvement Value:$110,500
40%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266+5.4%
2024$6,896+3.6%
2023$6,654+1.3%
2022$6,567+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 5732, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5239, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1940