Skip to content

832 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Dec 16, 1992

Property Information

Block940
Lot130
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,482
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$697,000
59%
Improvement Value:$484,000
41%
Total Assessment$1,181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,824+5.4%
2024$29,253+3.6%
2023$28,226+1.3%
2022$27,860+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 5044, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1987