Skip to content

806 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 2013

Last Sale Price
$1,355,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block940
Lot143
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,932
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
56%
Improvement Value:$319,000
44%
Total Assessment$719,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,766+5.4%
2024$17,810+3.6%
2023$17,184+1.3%
2022$16,961+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,355,000
Sq Ft2,932DeedBook 17523, Page 942Recorded7/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 15064, Page 466