Skip to content

824 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Apr 3, 2014

Property Information

Block940
Lot134
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 2865
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,865
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$677,700
61%
Improvement Value:$439,700
39%
Total Assessment$1,117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,164+5.4%
2024$27,678+3.6%
2023$26,706+1.3%
2022$26,359+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$965,000

From:

To:

Sq Ft2,865DeedBook 15791, Page 698Recorded4/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5359, Page 418