Skip to content

830 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 2015

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Jan 27, 2003

Property Information

Block940
Lot131
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3092
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,092
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$707,400
63%
Improvement Value:$409,700
37%
Total Assessment$1,117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,156+5.4%
2024$27,671+3.6%
2023$26,699+1.3%
2022$26,352+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$745,000
DeedBook 11275, Page 1368