Skip to content

825 North Dr.Brick, NJ 08724

Built 1932

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 31, 2011

Property Information

Block941
Lot127
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,842
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,300
74%
Improvement Value:$148,000
26%
Total Assessment$559,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,598+5.4%
2024$13,854+3.6%
2023$13,367+1.3%
2022$13,194+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 14930, Page 1348

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 11845, Page 1281

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 10903, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1932