Skip to content

649 Point AveBrick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 7, 1996

Property Information

Block934
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class21
Description2SF2G-P 5871
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,871
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$925,000
49%
Improvement Value:$957,900
51%
Total Assessment$1,882,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,144+5.4%
2024$46,639+3.6%
2023$45,001+1.3%
2022$44,418+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 5370, Page 708