Skip to content

625 Bancroft RdBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block950
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class18
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,150
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,100
44%
Improvement Value:$464,000
56%
Total Assessment$831,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,692+5.4%
2024$20,586+3.6%
2023$19,863+1.3%
2022$19,606+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988