Skip to content

547 Robin Hood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block965
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,860
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
53%
Improvement Value:$144,000
47%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+5.4%
2024$7,639+3.6%
2023$7,371+1.3%
2022$7,275+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,860DeedBook 18551, Page 14Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 15348, Page 1

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 11057, Page 991

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5461, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1985