Skip to content

579 Sunny LnBrick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block965
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G----- 1213
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,213
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
60%
Improvement Value:$112,200
40%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,376+5.4%
2024$7,000+3.6%
2023$6,754+5.3%
2022$6,417+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,213DeedBook 18308, Page 1972Recorded2/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955