Skip to content

552 Nicholas Rd.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block965
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1462
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,462
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
53%
Improvement Value:$148,400
47%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,263+5.4%
2024$7,842+3.6%
2023$7,567+1.3%
2022$7,469+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 4756, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1980