Skip to content

8 Fourth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block1011
Lot129
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class21
Description3F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage4,604
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$631,000
50%
Improvement Value:$621,400
50%
Total Assessment$1,252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,556+5.3%
2024$21,429+22.0%
2023$17,570+0.4%
2022$17,493+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004