Skip to content

22 Seventh AvenueToms River Twp, NJ 01551

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$524,900
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block1026
Lot16
QualifierC0104
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage669
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
75%
Improvement Value:$102,500
25%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,330+5.2%
2024$6,967+64.9%
2023$4,226+0.4%
2022$4,207+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$524,900
Sq Ft669DeedBook 19878, Page 206Recorded12/17/2024

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 12720, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 1988