Skip to content

18 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,499,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block1026
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR40E
Sq Footage3,245
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$523,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,462+5.2%
2024$9,945+5.8%
2023$9,396+0.4%
2022$9,355+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,499,000
Sq Ft3,245DeedBook 20062, Page 1821Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,050DeedBook 19618, Page 1326Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 10047, Page 1881

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 5568, Page 378