Skip to content

10a Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2008

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block1026
Lot22
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class29
Description3F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,727
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
63%
Improvement Value:$293,000
37%
Total Assessment$793,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+5.2%
2024$13,727+25.3%
2023$10,959+0.4%
2022$10,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft2,727DeedBook 17025, Page 215Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 13946, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 2008