Skip to content

230 Silver Beach RoadLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 10, 2001

Property Information

Block1087
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage856
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
58%
Improvement Value:$295,700
42%
Total Assessment$710,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942+5.2%
2024$12,302+11.6%
2023$11,019+0.4%
2022$10,971+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10359, Page 897

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3526, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1960