Skip to content

38 South Surf RoadLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
May 5, 1992

Property Information

Block1091
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,065
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
67%
Improvement Value:$252,800
33%
Total Assessment$758,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,818+5.2%
2024$13,135-6.9%
2023$14,116+0.4%
2022$14,054+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4981, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1950