Skip to content

56 Fishermans RoadLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 18, 1994

Property Information

Block1089
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage672
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,000
80%
Improvement Value:$131,100
20%
Total Assessment$655,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,929+5.2%
2024$11,340+12.1%
2023$10,118+0.4%
2022$10,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5160, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1952