Skip to content

119 Silver Beach RoadLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 8, 2003

Property Information

Block1088
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
60%
Improvement Value:$206,300
40%
Total Assessment$517,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,420+5.2%
2024$8,954+26.1%
2023$7,102+0.4%
2022$7,070+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11288, Page 1576

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5052, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1950